STOR BLACKOUT PERDE

Karartma perdeler sıfır ışık geçirgenliğine sahip özel kumaşlar kullanılarak üretilir. Aşırı güneş alan pencerelerde, toplantı ve konferans salonlarında,otel odalarında kullanıldığı gibi ayrıca yatak odalarında kullanılırlar.Projeksiyon cihazıyla sunum yapılan işyerlerinde ortamı karartma yapmak için kullanılan perde çeşididir. Kumaşın dışa bakan kısmı pvc malzeme ile kaplıdır.Genellikle beyaz kaplı malzeme aynı zamanda güneşi geri yansıtarak ısıyı da bir miktar keser.

Blackout stor perde ;karartma perdesi ve projeksiyon perdesi olarak kullanılabilir.Mekanda tam bir karartma isteniyorsa ;kumaşın her iki kenarına düşey şekilde özel fitilli U profil,üst kısmına aluminyum perde kutusu konmalıdır.Bu şekilde içerde tam bir karartma sağlanır. U profillerin yerden üflemeli ısıtma sistemlerinde kullanılması sakıncalar yaratabilir.Havanın cam ile perde arkasında birikerek perde kumaşını oda içine doğru iterek balon yapmasına sebep olur.Bunun sonucunda U profil içinden perdenin çıkmasına sebep olur.U profil içinden çıkan perde yukarı doğru sararken perde kumaşının zarar görmesine sebep olur.

Permisan Perde Blackout perdeler garden (çatı) perde sisteminde de kullanılır.
Permisan Perde Blackout perde kumaşı kendi arasında sınıflara ayrılır.
Permisan Perde Alman Jm ve Belçika Bamberge Kumaşları genellikle kullanılmaktadır.Büyük ölçülerde bombe yaptıkları için tercih edilmemektedir.
Permisan Perde Bu kumaşların yerine daha kaliteli kumaşlar kullanılmalıdır.Fransız Mermet,Fransız Ferrari Soltis,Hollanda Verosol Blackout kumaşları tercih edilmelidir.